هنر پیکسل آرت از گذشته تا تکنولوژی پیشرفته‌ آن

امروزه هر تصویری که قابل دیدن باشد از تعداد قابل توجه ای پیکسل تشکیل شده. تصور کنید که برای یک اثر هنری روی کاغذ، به تعداد قابل توجه ای نقطه در کنار هم نیاز داریم، در دنیای دیجیتال، پیکسل ها همون نقطه ها هستند و اگر تعدادی پیکسل، باخلاقیت و ذوق هنری در کنار هم قرار بگیرند، پیکسل آرت متولد می شود.

پیکسل آرت، شروعی بر تمام دیده های دیجیتالی ما است! می تواند در قالب ساخت بازی پیکسلی مانند بازی محبوب ماریو (قارچ خور)، یا طرح یک میمون در حوزه NFT با هزاران دلار ارزش ظاهر شود (nft پیکسلی) و یا بخشی از گجت های کاربردی شود یا حتی در حوزه فشن وارد شود! اگر شما هم به این پیکسل های جادویی و این هنر نامیرا علاقه مند شدید و برایتان سوال است چطور اینچنین در دل زندگی پیشرفته امروز رسوخ کرده، تا آخر این نوشته همراه ما باشید.

در اينجا برخی از هنرهای طراحی و گرافيكی به نام پیکسل ارت را معرفی خواهیم کرد، و آنچه که از گذشته تا الان در آن طی شده و انواع تکنولوژی های آن را شرح می دهیم.

عناوین به شرح زیر است:

  • نوستالژی های پیکسلی 
  • ایده پیکسل آرت و NFT 
  • نسل نوظهور پیکسل آرت 
  • فناوری های جدید پیکسل آرت
  • پیکسل آرت و حوزه فشن
  • نتیجه گیری

……………………………..

نوستالژی‌های خاطره‌انگیز:

نسل های پیشین، ظهور و افول فناوری‌هایی را تجربه کرده است که دیگر هیچ‌وقت تکرار نخواهند شد. از محبوب ترین خاطرات کودکان دهه شصت انواع بازی های جمعی و فردی بود که باتوجه به امکانات آن زمان ایجاد شده بود. درمیان این بازی ها می توان بازی چیدن رنگها کنار هم، لگو، جورچین، بیت مپ و کنسول های دستی را نام برد که از هنر پیکسل استفاده می کردند. 

هنر پیکسلی یا Pixel Art یک شاخه از گرافیک‌های رسمی در صنعت بازی‌های تصویری است. ساخت یک تصویر پیکسلی می تواند یک اثر هنری دیجیتال باشد. برای ساخت یک تصویر پیکسلی، سازنده به هر پیکسل یک رنگ کامل می‌دهد و با کنار هم قرار دادن پیکسل ها و در نهایت با استفاده از هنر خودش در انتخاب این رنگ‌ها در جای مناسب، یک اثر پیکسلی را خلق می‌کند.

اگرچه در سال های اخیر به دلیل رشد چشمگیری که در سخت افزارها و نرم افزارهای گرافیکی وجود داشته، کم کم حضور بازی های پیکسلی کمرنگ شد و محیط گرافیکی بازی ها به صورت با کیفیت و با تراکم پیکسلی بالا طراحی میشوند، اما هنوز هم بازی های پیکسلی طرفداران خاص خود را دارند. از بازی Snake و ماریو گرفته تا مهاجمین فضایی؛ پیکسل آرت نامی آشنا در صنعت بازی سازی است.

یکی از مواردی که با شنیدن بازی‌های پیکسلی به یادمان می آید، اولین نسخه‌ Super Mario Bros است.

در آن زمان به دلیل محدود بودن ظرفیت های تحلیلی پردازنده و گرافیک، سازندگان بازی به سمت پیکسل های کمتر رفتند تا بتوانند بازی را روان و بدون تاخیر به نمایش در بیاورند و می‌توان گفت که این بازی، یکی از اثرهای هنری و پر طرفدار پیکسلی است که طرفداران آن هنوز نسخه اولیه این بازی را به نسخه های جدید آن ترجیح می‌دهند.

در سال‌های اخیر، پیکسل آرت در طراحی بازی، تصویرسازی و دیگر رسانه‌ها دوباره به عرصه هنر و طراحی بازگشته است.

خلق یک اثر پیکسل آرتی به صورت حرفه‌ای به مطالعه و تحصیل سالیانه نیاز دارد با این وجود امکان ساخت یک اثر پیکسلی با ابزارهای مختلف محدودیت ندارد. استفاده درست و استاندارد سازنده برای طراحی گرافیک یک بازی پیکسل آرتی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر سازنده در استفاده از رنگ‌ها و سایز استاندارد هر پیکسل متناسب با بازی، استانداردها را رعایت نکند؛ تماشای آن اثر پیکسلی می‌تواند به سردرد یا یک عذاب کامل تبدیل شود.

پیکسل آرت و NFT 

پس از توسعه و ورود پیکسل آرت به حوزه های مختلف، شاهد ظهور تصاویر پیکسل ارت به مبحث NFTها هستیم. این ایده باعث ایجاد nft پیکسلی شد که دارای ویژگی های خاصی می باشد و حالتی پیکسلی دارد. ویژگی های ظاهری آنان باعث شده است تا منحصر به فرد باشد و طرفداران خود را داشته باشد. 

می توان گفت در هنرهای دیجیتال؛ NFT یا توکن، برای معامله و فروش آثار دیجیتالی به کار برده می‌شود. شروع فروش NFT باعث شده تا عده زیادی از هنرمندان بتوانند از این راه، درآمد قابل توجه ای کسب کنند. علاوه بر هنرمندان و فعالان حوزه هنرهای دیجیتال، در ماه‌های اخیر شاهد فروش عکس‌های دیجیتالی به ظاهر ساده‌ای به قیمت‌های بسیار زیادی بودیم که باعث هیجان‌انگیزتر شدن این بازار شده است. قطعا آشنایی با روش ساخت NFT پیکسلی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید.

حال که NFT ها در دنیای دیجیتال ترند شده اند شما نیز می توانید با داشتن برخی اپلیکیشن ها، NFT پیکسلی خود را داشته باشید. ساخت NFT با گوشی یکی از جذاب ترین روش های کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. ایجاد NFT با گوشی شاید در هر اپلیکیشن و پلتفرم تفاوتی جزئی داشته باشد، اما تمامی کارهایی که شما باید انجام دهید، تقریبا یکسان است. یکی از بهترین برنامه هایی که برای این منظور نیاز دارید برنامه Divoom Pixel art community می باشد که با امکانات بالا و ساده ترین حالت ممکن در محیطی خلاق می توانید اثر هنری خود را ایجاد کنید. در این برنامه افراد بسیاری، نمادها و تصاویر موردنظر خود را خلق می کنند و در انتهای سال  به طور مثال به بهترین پرنده پیکسلی، جایزه سال تعلق میگیرد.

لینک IOS 

لینک Android

نسل نوظهور پیکسل آرت

نگاهی به الگوهای کهن برای یافتن ایدهای نو

مسیری که جامعه امروز در آن قدم برداشته و نیاز نسل جوان برای تامین حس برتری و هیجانی متفاوت در کنار پیشرفت تکنولوژی باعث شد که چالش های جدیدی در راه ساخت بازی ها و سرگرمی ها پدید بیاید که مقوله پیکسل آرت نیز از این قاعده مستثنا نبود. این چالش ها منجر به ساخت اسپیکرها، کیف ها و قاب های هوشمند پیکسلی گردید. مسیری که باعث شد محصولی نوین با ساختارهایی متفاوت و با ارزش را به عنوان دستاورد برای مخاطبان به ارمغان آورد.

می توان گفت حضور پیکسل آرت در گجت های مختلف باعث افزایش چشمگیر قابلیت های آنها شده است. به طور مثال با این تکنولوژی یک اسپیکر پرتابل ساده به یک اسپیکر هوشمند تبدیل شده است که از نمایش زمان گرفته تا وضعیت آب و هوا را به شما نشان می‌دهد.

اضافه شدن پیکسل آرت به دنیای فروش و داشتن یک تابلوی پیکسلی پشت شیشه ماشین یا فروشگاه می‌تواند باعث ایجاد ارتباط بسیار موثرتری با مخاطب شود. همچنین با ظهور پیکسل آرت ها در حوزه فشن باعث شد محصولاتی همانند کیف های پیکسلی به بازار عرضه شود که نتوانید از آنها چشم بردارید.

در ادامه به برخی از این محصولات می پردازیم و همینطور میتوانید اطلاعات کامل در مورد هر محصول را در مقاله ای جداگانه مطالعه بفرمایید.

نگاهی بر برخی محصولات پیکسل آرت:

اسپیکر پیکسلی Ditoo :

اسپیکرهای بلوتوثی Ditoo بسیار بیشتر از یک یک اسپیکر پرتابل عمل می‌کند و ما با یک اسپیکر مالتی فانکشن روبرو هستیم. طراحی این اسپیکر نوستالژی از کامپیوترهای کلاسیک قدیمی می باشد که دارای سخت افزار و فناوری صوتی فوق پیشرفته می باشد. این اسپیکر مولتی فانکشن با صفحه نمایش پیکسلی به همراه اپلیکیشن خاص آن، امکانات مافوق تصوری از یک اسپیکر را برای شما به ارمغان می آورد.

این اسپیکرها در دو نوع بدون میکروفن و بامیکروفن طراحی شده است که در آن می توانید از نمایش بازی های کامپیوتری، زنگ ساعت، همگام سازی جلوه های صوتی و نور، دریافت و پاسخگویی تماس ها و نوتیفیکیشن های شبکه های اجتماعی لذت ببرید. همچنین در نوعی از آن شما علاوه بر یک اسپیکر هوشمند یک میکروفن پرتابل برای ضبط صدا و خاطره سازی نیز خواهید داشت.

اسپیکر پیکسلی TimeBox :

سبکی جدید از اسپیکرهای هوشمند پیکسلی و بلوتوثی دارای قاب انیمیشنی جذاب با قابلیت ۱۴ آلارم روزانه متفاوت که می توانید هرروز از یکی از آنها استفاده کنید. همچنین امکان ساخت طرح های هنری جذاب و نمایش آن به صورت جلوه های ویدیویی را دارا می باشد.

نمایشگرهای پیکسلی: 

قاب های ديجيتالی ديووم از یک پنل چند منظوره ساخته شده است. این قاب دیجیتال قادر به نمایش ساعت هوشمند، آب و هوا، دماسنج و صداسنج می باشد یا می توان به عنوان یک چراغ خواب مورد استفاده قرار گیرد. در برنامه قاب دیجیتال دیووم به شما امکان طراحی تصویر خود، انیمیشن وپیغام های متنی  نمایش داده می شود.  ویژگی خاص دیگر آن پشتیبانی از دریافت اعلان‌های سریع از توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام، بررسی صفحه نمایش پیکسلی می باشد. نمایشگرهای پیکسلی در ۲نوع Pixoo64 و PixooMax ساخته شده که مختصر توضیحی درمورد هرکدام خواهیم داد.

نمایشگر پیکسلی Divoom Pixoo-64 برترین صفحه نمایش پیکسلی همراه با وای فای است که می تواند اطلاعات آنلاین را به صورت خودکار جمع آوری کرده و به شما نمایش دهد. در برنامه  DIVOOM آن، این امکان به شما داده میشود تصویر، انیمیشن و حتی پیام متنی را طراحی کنید و روی صفحه نمایش نشان دهید.

نمایشگر پیکسلی Divoom Pixoo Max پیشرفت و ارتقا بیشتری نسبت به نسل قبل خود پیدا کرده است که علاوه بر ساخت انیمیشن های پیکسلی و انتخاب طرح های موردنظر از گالری؛ دارای عملکرد کنترل صدا است که ازطریق آن می توانید با یک فرمان صوتی تصاویر را به راحتی روی صفحه نمایش ایجاد کنید.

کوله پشتی و کیف کمری پیکسلی:

حیف است که درمورد پیکسل آرت صحبت کنیم و سری به کیف های جذاب‌اش نزنیم. محصولی جذاب و متفاوت با جنسی بادوام که دارای نمایشگر ضد آبی است که در پشت آن نصب شده است. این کیف ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای دوچرخه‌سواری، پیاده روی وغیره می باشد که با نشان‌دادن متون و تصاویر و علائم موردنظر شما به خودرو یا شخص پشت سری شما، باعث عدم برخورد با شما می شود.

تنها کافیست کمی با کیف های پیکسلی در خیابان قدم بزنید تا متوجه نگاه متعجب و تحسین برانگیز اطرافیان شوید. زیبایی در عین سادگی.

این کیف علاوه بر کارایی هایی که از یک کیف انتظار دارید، با نمایشگر هوشمندی که دارد از بازی هم پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با کنترلر، مشغول به بازی با این کوله‌پشتی جذاب شوید و همین طور از امکانات درون اپلیکیشن و پیوستن به جامعه جهانی پیکسلی نیز استفاده کنید.

جمع بندی:

شاید تا همین چند ساعت پیش در این فکر بودیم که در زندگی امروز با وجود ابررایانه ها، پیکسل ها معنی خاصی ندارند اما حال دریافتید که همچنان پیکسل ها بدلیل سادگی برنامه ریزی، مصرف باطری کم، ارزان بودن، نسبت به پنل های دیجیتالی دیگر و داشتن حس نوستالژی آن، هر روزه بیشتر در در وسایل روزمره ما مشاهده میشود.

پیکسل آرت ها با ورودشان در حوزه های مختلف باعث شدند حس وحال استفاده از این تکنولوژی و نوع گجت ها تغییر کند. به عنوان مثال درگذشته اسپیکرها تنها قابلیت پخش موزیک را داشتند اما امروزه شاهد اسپیکرهایی با قابلیت بازی، ساخت تصاویر پیکسلی و اطلاع از اتفاقات آنلاین گوشی همراه خود می باشیم. یا اینکه قبلا تنها امکان استفاده از کیف های ساده فراهم بود اما با ظهور کیف های پیکسلی شاهد افرادی دارای کیف با تصویری متفاوت روزانه خواهیم بود. در موضوعات دکوراسیون منازل نیز می توانیم نوع چیدمان خانه ها را از قدیم تا بحال مقایسه کرد که در گذشته افراد با قراردادن تابلوهای ساده سعی در زیباسازی منازل خود داشتند اما امروزه با داشتن قاب های پیکسلی شما می‌توانید هر روز شاهد یک تصویر با حس وحالی متفاوت در منزل خود باشید. قابی که باتوجه به تغییر دکوراسیون و نوع نیازتان هرلحظه تصویر عوض کند. در کنار این مزیت شما می‌توانید با نمایش اطلاعات و دیتاهای روزانه خود در آن از امور کاری خود عقب نمانید. 

در حوزه بلاگرها و حتی گیمرها نیز پیکسل آرت ها میتوانند با تولید محتوایی متفاوت رنگ به کار خود دهند.

همه این ها باتوجه به حس نوستالژی که از پیکسل ها در گذشته داریم باعث جذابتر شدن هرچه بیشتر این تکنولوژی میگردد. با علم به اینکه پیکسل آرت محدود است و یک هنر است. یک هنر که در یک قالب محدود، شما می‌توانید خلاقیت های خود را نشان دهید. همچنین اگر میخواهید در حوزه های تخصصی آن وارد شوید، حوزه NFT و طراحی هنرهای پیکسلی در NFT ، یکی از جدیدترین راه های درآمدزایی در این موضوع می باشد. به نظر پیوستن به یک جامعه پیکسلی که همه در این محدودیت ها، هنر خلق می‌کنند می‌تواند یکی از جذابیت های پیکسل آرت باشد. پس تا دیر نشده شما نیز به این جامعه پیکسلی بپیوندید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *