هنر پیکسل آرت از گذشته تا تکنولوژی پیشرفته‌ آن

امروزه هر تصویری که قابل دیدن باشد از تعداد قابل توجهای پیکسل تشکیل شده. تصور کنید که برای یک اثر هنری روی کاغذ، به تعداد قابل توجهای نقطه در کنار هم نیاز داریم، در دنیای دیجیتال، پیکسلها همون نقطهها هستند و اگر تعدادی پیکسل، باخلاقیت و ذوق هنری در کنار هم قرار بگیرند، پیکسل آرت متولد میشود.

پیکسل، شروعی بر تمام دیدههای دیجیتالی ما است! میتواند در قالب بازی محبوب ماریو(قارچ خور)، یا طرح یک میمون در حوزه NFT با هزاران دلار ارزش ظاهر شود و یا بخشی از گجت های کاربردی شود یا حتی در حوزه فشن وارد شود! اگر شما هم به این پیکسلهای جادویی و این هنر نامیرا علاقهمند شدید و برایتان سوال است چطوری انقدر در دل زندگی پیشرفته امروز رسوخ کرده، تا آخر این نوشته همراه ما باشید.

در اينجا برخی از هنرهای طراحی و گرافيكی به نام پیکسل آرت را معرفی خواهیم کرد، و آنچه که از گذشته تا الان در آن طی شده و انواع تکنولوژی های آن را شرح میدهیم.

عناوین به شرح زیر است:

  • نوستالژیهای پیکسلی 
  • پیکسل آرت و NFT 
  • نسل نوظهور پیکسل آرت 
  • فناوری های جدید پیکسل آرت
  • پیکسل آرت و حوزه فشن
  • نتیجه گیری

……………………………..

نوستالژی‌های خاطره‌انگیز:

نسلهای پیشین ظهور و افول فناوری‌هایی را تجربه کرده است که دیگر هیچ‌وقت تکرار نخواهند شد. از محبوب ترین خاطرات کودکان دهه شصت انواع بازی های جمعی و فردی بود که باتوجه به امکانات آن زمان ایجاد شده بود. درمیان این بازی ها می توان لگو، جورچین، بیت مپ و کنسول های دستی را نام برد که از هنر پیکسل استفاده می کردند. 

هنر پیکسلی یا Pixel Art یک شاخه از گرافیک‌های رسمی در صنعت بازی‌های تصویری است. ، ساخت یک تصویر پیکسلی می تواند یک اثر هنری دیجیتال باشد. برای ساخت یک تصویر پیکسلی، سازنده به هر پیکسل یک رنگ کامل می‌دهد و با کنار هم قرار دادن پیکسل ها و در نهایت با استفاده از هنر خودش در انتخاب این رنگ‌ها در جای مناسب، یک اثر پیکسلی را خلق می‌کند.

اگرچه در سال های اخیر به دلیل رشد چشمگیری که در سخت افزارها و نرم افزارهای گرافیکی وجود داشته، کم کم حضور بازیهای پیکسلی کمرنگ شد و محیط گرافیکی بازیها به صورت با کیفیت و با تراکم پیکسلی بالا  طراحی میشوند، اما هنوز هم بازیهای پیکسلی طرفداران خاص خود را دارند. از بازی Snake و ماریو گرفته تا مهاجمین فضایی؛ پیکسل آرت نامی آشنا در صنعت بازیسازی است.

یکی از مواردی که با شنیدن بازی‌های پیکسلی به یادمان می آید، اولین نسخه‌ Super Mario Bros است.

در آن زمان بهدلیل محدود بودن ظرفیتهای تحلیلی پردازنده و گرافیک، سازندگان بازی به سمت پیکسلهای کمتر رفتند تا بتوانند بازی را روان و بدون تاخیر به نمایش در بیاورند و می‌توان گفت که این بازی، یکی از اثرهای هنری و پر طرفدار پیکسلی است که طرفداران آن هنوز نسخه اولیه این بازی را به نسخههای جدید آن ترجیح می‌دهند.

در سال‌های اخیر، پیکسل آرت در طراحی بازی، تصویرسازی و دیگر رسانه‌ها دوباره به عرصه هنر و طراحی بازگشته است.

خلق یک اثر پیکسل آرتی به صورت حرفه‌ای به مطالعه و تحصیل سالیانه نیاز دارد با این وجود امکان ساخت یک اثر پیکسلی با ابزارهای مختلف محدودیت ندارد. استفاده درست و استاندارد سازنده برای طراحی گرافیک یک بازی پیکسل آرتی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر سازنده در استفاده از رنگ‌ها و سایز استاندارد هر پیکسل متناسب با بازی، استانداردها را رعایت نکند؛ تماشای آن اثر پیکسلی می‌تواند به سردرد یا یک عذاب کامل تبدیل شود.

پیکسل آرت و NFT 

پس از توسعه و ورود پیکسل آرت به حوزههای مختلف، شاهد ظهور تصاویر پیکسل آرت به مبحث NFTها هستیم. این نوع از پیکسل آرتها یکی از انواعNFT ها میباشد که دارای ویژگیهای خاصی است و حالتی پیکسلی دارد. ویژگیهای ظاهری آنان باعث شده است تا منحصر به فرد باشد و طرفداران خود را داشته باشد. 

میتوان گفت در هنرهای دیجیتال؛ NFT یا توکن، برای معامله و فروش آثار دیجیتالی به کار برده می‌شود. شروع فروش NFT باعث شده تا عده زیادی از هنرمندان بتوانند از این راه، درآمد قابل توجه ای کسب کنند. علاوه بر هنرمندان و فعالان حوزه هنرهای دیجیتال، در ماه‌های اخیر شاهد فروش عکس‌های دیجیتالی به ظاهر ساده‌ای به قیمت‌های بسیار زیادی بودیم که باعث هیجان‌انگیزتر شدن این بازار شده است. قطعا آشنایی با روش ساخت NFT پیکسلی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید.

حال که NFT ها در دنیای دیجیتال ترند شدهاند شما نیز می توانید با داشتن برخی اپلیکیشنها، NFT پیکسلی خود را داشته باشید. ساخت  NFT با گوشی یکی از جذابترین روشهای کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. ایجاد NFT با گوشی شاید در هر اپلیکیشن و پلتفرم تفاوتی جزئی داشته باشد، اما تمامی کارهایی که شما باید انجام دهید، تقریبا یکسان است. یکی از بهترین برنامه هایی که برای این منظور نیاز دارید برنامه DIVOOM Pixel art community میباشد که با امکانات بالا و ساده ترین حالت ممکن در محیطی خلاق میتوانید اثر هنری خود را ایجاد کنید. در این برنامه افراد بسیاری، نمادها و تصاویر موردنظر خود را خلق میکنند و در انتهای سال  به طور مثال به بهترین پرنده پیکسلی، جایزه سال تعلق میگیرد.

لینک IOS 

لینک Android

نسل نوظهور پیکسل آرت

نگاهی به الگوهای کهن برای یافتن ایدهای نو

مسیری که جامعه امروز در آن قدم برداشته و نیاز نسل جوان برای تامین حس برتری و هیجانی متفاوت در کنار پیشرفت تکنولوژی باعث شد که چالشهای جدیدی در راه ساخت بازیها و سرگرمیها پدید بیاید که مقوله پیکسل آرت نیز از این قاعده مستثنا نبود. این چالشها منجر به ساخت اسپیکرها، کیفها و قابهای هوشمند پیکسلی گردید. مسیری که باعث شد محصولی نوین با ساختارهایی متفاوت و با ارزش را به عنوان دستاورد برای مخاطبان به ارمغان آورد.

به طور مثال حظور پیکسل آرت در گجتهای مختلف باعث افزایش چشمگیر قابلیتهای آنها شده است. به طور مثال یک اسپیکر پرتابل تبدیل به اسپیکر هوشمند شده که از نشان دادن زمان گرفته تا وضعیت آب و هوا را به شما نشان می‌دهد.

و یا داشتن یک تابلوی پیکسلی پشت شیشه ماشین یا فروشگاه می‌تواند باعث داشتن ارتباط بسیار موثرتری با مخاطب باشد. همچنین اضافه شدن پیکسلآرت ها در حوزه فشن باعث شده نتوانید از کیفهای پیکسلی چشم بردارید.

در ادامه به برخی از این محصولات میپردازیم و همینطور میتوانید اطلاعات کامل در مورد هر محصول را در مقاله ای جداگانه مطالعه بفرمایید.

نگاهی بر برخی محصولات پیکسل آرت:

اسپیکر پیکسلی Ditoo :

اسپیکرهای بلوتوثی Ditoo بسیار بیشتر از یک یک اسپیکر پورتابل عمل می‌کند و ما با یک اسپیکر مالتیفانکشن روبرو هستیم. طراحی این اسپیکر نوستالژی از کامپیوترهای کلاسیک قدیمی میباشد که دارای سخت افزار وفناوری صوتی فوق پیشرفته میباشد. این اسپیکر مولتی فانکشن با صفحه نمایش پیکسلی به همراه اپلیکیشن خاص آن، امکانات مافوق تصوری از یک اسپیکر را برای شما به ارمغان میآورد.

این اسپیکرها در دو نوع بدون میکروفن و بامیکروفن طراحی شده است که در آن می توانید از نمایش بازیهای کامپیوتری، زنگ ساعت، همگامسازی جلوههای صوتی و نور، دریافت و پاسخگویی تماسها و نوتیفیکیشنهای شبکههای اجتماعی لذت ببرید. همچنین در نوعی از آن شما علاوه بر یک اسپیکر هوشمند یک میکروفن پورتابل برای ضبط صدا و خاطرهسازی نیز خواهید داشت.

اسپیکر پیکسلی TimeBox :

سبکی جدید از اسپیکرهای هوشمند پیکسلی و بلوتوثی دارای قاب انیمیشنی جذاب با قابلیت 14 آلارم روزانه متفاوت که میتوانید هرروز از یکی از آنها استفاده کنید. همچنین امکان ساخت طرحهای هنری جذاب و نمایش آن به صورت جلوههای ویدیویی را دارا میباشد.

نمایشگرهای پیکسلی: 

قابهای ديجيتالی ديووم از یک پنل چند منظوره ساخته شده است. این قاب دیجیتال قادر به نمایش ساعت هوشمند، آب و هوا، دماسنج و صداسنج میباشد یا میتوان به عنوان یک چراغ خواب مورد استفاده قرار گیرد. در برنامه قاب دیجیتال دیووم به شما امکان طراحی تصویر خود، انیمیشن وپیغام های متنی  نمایش داده می شود.  ویژگی خاص دیگر آن پشتیبانی از دریافت اعلان‌های سریع از توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام، بررسی صفحه نمایش پیکسلی می باشد. نمایشگرهای پیکسلی در 2نوع Pixoo64 و PixooMax ساخته شده که مختصر توضیحی درمورد هرکدام خواهیم داد.

نمایشگر پیکسلی Divoom Pixoo-64 برترین صفحه نمایش پیکسلی همراه با وای فای است که می تواند اطلاعات آنلاین را به صورت خودکار جمع آوری کرده و به شما نمایش دهد. در برنامه  DIVOOM آن، این امکان به شما داده میشود تصویر، انیمیشن و حتی پیام متنی را طراحی کنید و روی صفحه نمایش نشان دهید.

نمایشگر پیکسلی Divoom Pixoo Max پیشرفت و ارتقا بیشتری نسبت به نسل قبل خود پیدا کرده است که علاوه بر ساخت انیمیشنهای پیکسلی و انتخاب طرحهای موردنظر از گالری؛ دارای عملکرد کنترل صدا است که ازطریق آن می توانید با یک فرمان صوتی تصاویر را به راحتی روی صفحه نمایش ایجاد کنید.

کوله پشتی و کیف کمری پیکسلی:

حیف است که درمورد پیکسلآرت صحبت کنیم و سری به کیفهای جذاب‌اش نزنیم. محصولی جذاب و متفاوت با جنسی بادوام که دارای نمایشگر ضد آبی است که در پشت آن نصب شده است. این کیفها یکی از بهترین گزینه‌ها برای دوچرخه‌سواری، پیاده روی وغیره میباشد که با نشان‌دادن متون و تصاویر و علائم موردنظر شما به خودرو یا شخص پشت سری شما، باعث عدم برخورد با شما میشود.

تنها کافیست کمی با کیفهای پیکسلی در خیابان قدم بزنید تا متوجه نگاه متعجب و تحسین برانگیز اطرافیان شوید. زیبایی در عین سادگی.

این کیف علاوه بر کاراییهایی که از یک کیف انتظار دارید، با نمایشگر هوشمندی که دارد از بازی هم پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با کنترلر، مشغول به بازی با این کوله‌پشتی جذاب شوید و همین طور از امکانات درون اپلیکیشن و پیوستن به جامعه جهانی پیکسلی نیز استفاده کنید.

جمع بندی:

شاید تا همین چند ساعت پیش در این فکر بودیم که در زندگی امروز با وجود ابررایانهها، پیکسلها معنی خاصی ندارند اما حال دریافتید که همچنان پیکسلها بدلیل سادگی برنامهریزی، مصرف باطری کم، ارزان بودن، نسبت به پنلهای دیجیتالی دیگر و داشتن حس نوستالژی آن، هر روزه بیشتر در در وسایل روزمره ما مشاهده میشود.

پیکسل آرتها با ورودشان در حوزههای مختلف باعث شدند حس وحال استفاده از این تکنولوژی و نوع گجتها تغییر کند. به عنوان مثال درگذشته اسپیکرها تنها قابلیت پخش موزیک را داشتند اما امروزه شاهد اسپیکرهایی با قابلیت بازی، ساخت تصاویر پیکسلی و اطلاع از اتفاقات آنلاین گوشی همراه خود میباشیم. یا اینکه قبلا تنها امکان استفاده از کیفهای ساده فراهم بود اما با ظهور کیفهای پیکسلی شاهد افرادی دارای کیف با تصویری متفاوت روزانه خواهیم بود. در موضوعات دکوراسیون منازل نیز میتوانیم نوع چیدمان خانهها را از قدیم تا بحال مقایسه کرد که در گذشته افراد با قراردادن تابلوهای ساده سعی در زیباسازی منازل خود داشتند اما امروزه با داشتن قابهای پیکسلی شما می‌توانید هرروز شاهد یک تصویر با حس وحالی متفاوت در منزل خود باشید. قابی که باتوجه به تغییر دکوراسیون و نوع نیازتان هرلحظه تصویر عوض کند. درکنار این مزیت شما می‌توانید با نمایش اطلاعات و دیتاهای روزانه خود در آن از امور کاری خود عقب نمانید. 

در حوزه بلاگرها و حتی گیمرها نیز پیکسلآرتها میتوانند با تولید محتوایی متفاوت رنگ به کار خود دهند.

همه اینها باتوجه به حس نوستالژی که از پیکسلها در گذشته داریم باعث جذابتر شدن هرچه بیشتر این تکنولوژی میگردد. با علم به اینکه پیکسلآرت محدود است و یک هنر است. یک هنر که در یک قالب محدود، شما می‌توانید خلاقیتهای خود را نشان دهید. همچنین اگر میخواهید در حوزههای تخصصی آن وارد شوید، حوزه NFT و طراحی هنرهای پیکسلی در NFT ، یکی از جدیدترین راههای درآمدزایی در این موضوع میباشد. به نظر پیوستن به یک جامعه پیکسلی که همه در این محدودیتها، هنر خلق می‌کنند می‌تواند یکی از جذابیتهای پیکسل آرت باشد. پس تا دیر نشده شما نیز به این جامعه پیکسلی بپیوندید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *